Jdi na obsah Jdi na menu
 


(ne)masožravé záhady

Existují rostliny, u kterých není dokázáno, že masožravé jsou, ale mají lapací i trávící orgány. Těchto rostlin není mnoho, ale existují. Informací o jejich masožravosti moc není, ale něco málo vím.

Štětka (dipsacus)

Rostliny z tohoto rodu tvoří z dvou listů u lodyhy jakousi nádržku, ve které se zdržuje voda. V této nádržce se zachytává hmyz. V této nádržce byl nalezen polorozložený hmyz. V nádržce jsou nejspíše i trávící šťávy.

  •  
  •  
  • dipsacus-fullonum.jpg
  •  
  •  

              

 

 

 

 

 

 

Stylidium

Tato rostlina se již dnes uvádí běžně jako neprokázaně masožravá. Na květním stvolu se nacházejí tentakule podobné byblisu. Masožravá s největší pravděpodobností je a mezi českými pěstiteli se ve sbírkách objevuje poměrně často.

stylidium-debile.jpgstylidium-debile2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Kokoška (capsella)

Věřte nebo nevěřte, dokonce i naše domácí kokošta pastuší tobolka může být masožravou rostlinou. Její semena v určité době vývoje zbobtnají a začnou produkovat hlenovitý jedovatý výměšek. Tento výměšek obalí celé semeno a začne chytat a požírat malé larvy jakéhokoliv hmyzu. Je to neuvěřitelé, že tak známý a obyčejný plevel se může stát masožravou rostlinou!

kokoska-pastusi-tobolka.jpg

 

 

 

Omlouvám se, že nemám fotografie lapacího ani trávícího orgánu, ale tyto fotografie nejsou zatím k dispozici.

 

Podbílek (lathraea)

Asi nejzajímavější nejistou masožravou rostlinou je podbílek šupinatý. Je to nezelená parazitická rostlina, v ČR dosti vzácná. Zajímavost spočívá v tom, že na stonku, který je pod zemí nebo i přímo ve stromě nebo keři se nacházejí ztlustlé šupiny. Tyto šupiny mají uvnitř velkou dutinu, vedoucí ven jen malou škvírkou. Tato dutina je vyplněná tekutinou. Je tam tělesný roztok hostitele, ale hlavně, když se tyto šupiny posílaly na rozbor, vědci tam objevily i trávící tekutiny. Nalezli tam dokonce i polorozložený mikroskopický život. Nejpodivnější na tom všem je, že podbílek vzhledem k tomu, že má dostatek živného roztoku z hostitele by jinou potravu vůbec nepotřeboval. To z něj dělá tak zajímavou rostlinu.

podbilek-supinaty.jpgpodbilek-supinaty.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lepnice (bartsia)

Lepnice alpská má lepkavé chlupy, připomínající tentakule. Chytá se na ně hmyz. Jelikož nebyla prokázána ani spatřena žádná trávící ani rozkládající schopnost, tak nejspíše masožravá není.  Ale i když, nikdo neví, jak to vlastně je.

bartsia_alpina_mkoltzenburg.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář